UÇE Başkanı Akkuş Nükleer Zirvede…

SAM_0677

 

SAM_0675Uluslararası Çevre Gazetecileri Derneği Başkanı Osman Akkuş 30-31 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi” ne katıldı.

Bu yıl ilk olarak düzenlenen zirve, Nükleer Mühendisler Derneği ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin organizasyonu, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteği, ilgili paydaşlar ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Zirveye, ülkemizde inşa edilmesi kararlaştırılan ve çalışmaları süren Akkuyu ve Sinop nükleer güç santrallerinin (NGS) ana yüklenicilerinin yanı sıra, bu projelerde tedarikçi olmak isteyen çok sayıda ulusal ve uluslararası firma katıldı. Zirvede ayrıca kamu kurumları ve yerel yönetimlerin yetkilileri bir araya geldi.

Her türlü doğa ve çevre olayı konusunu yakından takip eden, bu konularda gerçekleşen tüm etkinliklerde bulunmaya özen gösteren Uluslararası Çevre Gazeteciler Derneği, İstanbul’da gerçekleşen Nükleer Santraller Zirvesi’ni , Dernek Başkanı Osman

SAM_0670

Akkuş’la en üst düzeyde  takip etti.

Zirvenin ilk gününde Türkiye’de nükleer enerjiye dair bilinç ve ortak bir algı oluşmasında medyanın rolüne vurgu yapıldı. Nükleer enerji konusunda bilgi kirliliğinin önlenmesi ve şeffaflığın sağlanması mesajı verildi. ‘Fukuşima Kazası’ sonrası alınan önlemler, farklı ülke tecrübeleriyle anlatıldı. Güvenliğin bir zorunluluk olduğunun vurgulandığı zirvede, Türkiye’deki güncel ve olası nükleer güç santrali projeleri hakkında bilgiler verildi. Nükleer enerjinin elektrik üretiminde kullanılan diğer kaynaklarla çok boyutlu karşılaştırmaları yapılarak, risk faktörlerinin algısal düzeyin aksine diğer türlerdekine kıyasla çok daha düşük olduğu ifade edildi. Zirvenin ikinci gününde ise nükleer enerji alanında eğitim, lisanslama ve standartlar konusunda işbirliğinin önemine vurgu yapıldı, lokalizasyon ve güvenlik konuları tartışıldı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>