Hayvan ve Bitki Türleri Yok Oluyor

0a15d169e598d121d32796a53d5e70af_1275429648

Son araştırmalara göre, iklim değişimi nedeniyle, yeryüzündeki bitki türlerinin yarısı, hayvan türlerinin de üçte birinin doğal yaşam ortamlarında önemli bir azalma olabilir.

Bilim insanlarının çalışmaları, hava sıcaklıklarının 2 santigrat derece yükselmesi durumunda, yeryüzündeki biyolojik çeşitliliğin çok ciddi şekilde zarar göreceğini gösterdi.

Nature Climate Change adlı bilim dergi sinde yayımlanan araştırma sonuçları, olası çevre felaketinin 

ön1önüne geçilebileceğini, ancak bunun için sera etkisi yaratan gazların salımında bir an önce kesintiye gidilmesi gerektiğini vurguluyor.

Araştırmada görev alan uzmanlar, yaklaşık 50 bin farklı bitki ve hayvan türü üzerinde inceleme y

Bu bitki ve hayvan türlerinin doğal ortamında sıcaklık ve yağış oranlarını belirleyen araştırmacılar, faaptılar.

rklı küresel ısınma senaryolarında bu değerlerin nasıl değişeceğini hesapladı. Bunun sonucunda, olası değişimlerin ardından bu bitki ve hayvan türlerinin yaşamasına elverişli ortamların bir haritası ortaya çıktı.

2100 YILINDA SICAKLIK 4°C
Bilimadamları, sera etkisi yaratan gazların salımında büyük bir değişim olmadığı takdirde, 2100 yılında küresel sıcaklığın, sanayileşme öncesine oranla 4°C yükseleceğini öngörüyor.

 

East Anglia Üniversitesi’nden Doktor Rachel Warren, bu değişimin tüm dünyada büyük bir etkisi olacağını belirtiyor.Bu durumda, hayvan türlerinin %34′ü ve bitki türlerinin %57′si, şu andaki doğal yaşam çevrelerinin yarısından fazlasını kaybedecek.

“Araştırmamız, iklim değişikliğinin, dünyanın pekçok yerinde, en sıradan türler arasındaki çeşitliliği bile

0a15d169e598d121d32796a53d5e70af_1275429648

önemli şekilde etkileyeceğini gösteriyor” diyen Warren, biyolojik çeşitliliğin ve farklı ekosistemlerin zarar göreceğini vurguluyor.

Doktor Rachel Warren, “Bu değişim insanlar üzerinde de büyük etki yaratacak. Çünkü tehdit altındaki bu türler, su ve havanın temizlenmesi, sel kontrolü, gıda zincirinin devamlılığı ve eko-turizmde önemli bir rol oynuyor” dedi.

Araştırma sonuçları, yaşanacak olası değişimlerden en fazla Sahra Çölü’nün güneyindeki Afrika ülkelerinin, Orta Amerika’nın, Amazon bölgesinin ve Avustralya’nın etkileneceğini gösteriyor.

Bilimadamları, sera etkisi yaratan gazların salımının 2016 yılında en üst seviyeye ulaşması ve burada tutulm

ası, küresel sıcaklık değerlerindeki yükselişin de 2°C’yi aş

bitki ve hayvan türlerinde öngörülen kaybın %60 azaltılabileceğini savunuyor.maması durumunda,

WP_20140718_002

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>